Безпристрастен поглед върху лозаризма

Безпристрастен поглед върху лозаризма

Безпристрастен поглед върху лозаризма

Blog Article



Ето кога и как да засадите нови лозички (+съвети от експерти)

Целта на дисциплината “Селекция на трайните култури”  в частта ù  “Селекция на овощните  култури” е да се разширят познанията на студентите по овощарство и помология.

Онлайн медийна платформа, посветена на селското стопанство и хранителната индустрия в България

Гроздето е сред онези растения, които трябва да се поливат много внимателно. Прекомерната влажност не му се отразява добре, защото потиска растежа на корените и може да причини тяхното загниване.

Най-заклетият враг на лозата е филоксерата, а през втората половина на лятото пагубно влияние оказват осите.

Белите вина имат жив, дълбок златист цвят със зеленикави оттенъци. Ароматът е интензивен, многопластов, развиващ се в чашата и като придобива сладост, комбинирана с цветни нюанси. Вкусът е плътен, балансиран и хармоничен, с ясно изразена плодов характер.

“Климатичните промени ускоряват този процес”, казва Курсей за Си Ен Би Си и припомня, че през последните години производителите е трябвало да се справят с градушки, пролетни мразове и суши, които засягат реколтата.

Примерите и информацията в тази статия или секция се ограничават само до България, а не представят общовалидното световно понятие.

Бели сортове: Мускат Отонел, Шардоне, Совиньон блан, Димят, Траминер, Мискет червен, Ризлинк, Тамянка, Пино гри, Юни блан, Ризлинг италинаски, Мискет врачанки, Ркацители, Мискет варненски, Алиготе, Семийон, Силванер и др.

Во калнедарот на лозарот спаѓаат изучувањето на грозјата кои се берат и се пренесуваат до винаријата, кастрење на лозници зимно време, орање на почвата за нејзино растресување и откривање на основата на лозниците, нивно процветување и цветање и кастрење на лозниците за добивање на грозје летно време. Лозарите не се винари бидејќи тие не ги прозиведуваат вината, туку само го надгледуваат и изучуваат процесот на растење.

Лозата вирее успешно както на равнинен терен, така и по склонове и хълмове с различен наклон. При равнинен обаче се развива по-буйно и дава повече грозде, но с по-ниско качество. От друга страна, засаждането по хълмове е практика още от лозарство дълбока древност и се препоръчва, защото гроздето на такъв терен е по-висококачествено, а плододаването е по-равномерно. По хълмовете лозята се огрява по-продължително, температурите са по-подходящи, а слънчевите лъчи достигат повърхността на почвата под ъгъл, близък до правия.

В процеса на обучение те усвояват практически умения за размножаване на лозата, производството на присадени вкоренени лози ... Технологии в лозарството на тропика и субтропика

По време на вегетацията е нужно обилно да се полива, защото при засушаване корените задържат растежа на леторастите.

Катедра за овоштарство д-р Марјан Кипријановски д-р Бојан Поповски д-р Тошо Арсов м-р Никола Сарагиновски

Report this page